Ręcznie robiony komin dla dziecka na zimę

Jak uszyć komin dla dziecka na zimę?

Komin na zimę dla dziecka to fantastyczna rzecz. Zapewnia ciepło. Mamy pewność, że się nie zgubi gdzieś “po drodze”, bo raz założony pozostaje na szyi dopóki mama nie pomoże zdjąć. Same plusy z punktu widzenia mamy. A czy dziecko będzie chciało nosić komin zimą? Oczywiście, jeśli zadbamy o pewne szczegóły. Wygoda jest oczywiście ważna, ale oprócz tego dzieci zwracają uwagę na kolory ubrań. Jeśli wybierzemy fajny wzór, a jeszcze lepiej wybierzemy wzór razem z dzieckiem, będzie na pewno zachwycone. Komin dla dziecka na zimę ma jeszcze jeden plus. Mianowicie jako jeden z materiałów do szycia można użyć cieplutkiego i bardzo miłego w dotyku polaru minky, który jest uwielbiany przez dzieci.

Czy komin dla dziecka na zimę to coś co można uszyć samemu? Oczywiście. Można. Poradzą sobie nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w szyciu na maszynie. Dla dziecka komin uszyty przez tatę lub mamę będzie przez to wyjątkowy, inny niż wszystkie i dzięki temu z chęcią noszony.

Co będzie potrzebne do uszycia komina na zimę:

  • polar minky
  • dresówka
  • papier
  • nożyczki do papieru i nożyczki do materiału
  • igła
  • nici zbliżone do kolorystyki materiału
  • szpilki
  • mydełko krawieckie, kreda lub pisak jasnego koloru
  • linijka i centymetr
  • no i oczywiście maszyna do szycia

Materiały:

Polar minky i dresówka to świetne połączenie materiałów, jeśli chcemy uszyć komin na zimę. Dresówka nadaje się też do szycia kominów na wiosnę czy jesień. Natomiast polar minky, z uwagi na to, że jest bardzo ciepły, świetnie sprawdzi się zimową porą. Trzeba tylko pamiętać, że dresówka jest dość elastyczna a minky już trochę mniej. Poza tym polar minky to dość trudny materiał do szycia na pierwsze spotkanie z maszyną. Dlatego warto, choćby dla próby, zacząć najpierw od przeszycia innego materiału np. bawełny. Następnie kontrolnie przeszyć niewielki kawałek polaru minky i dresówki, żeby ustawić naprężenie nici w maszynie i sprawdzić czy nie robią się supełki i czy szew jest prawidłowy.

Jak ustalić wymiary potrzebne do uszycia komina?

Mierzymy obwód głowy dziecka i dodajemy do tego wymiaru 2-3 cm, w zależności od tego jak szeroki chcemy mieć komin. Jeśli obwód głowy dziecka wynosi 48 cm – to szerokość naszego wykroju powinna wynieść 50 – 51 cm. Wysokość komina nie powinna przekraczać 10 cm.

Czy przygotowanie wykroju jest konieczne?

Jeśli mamy już wszystkie wymiary to czas przygotować wykrój. Wydawać by się mogło, że wycięcie dwóch prostokątów potrzebnych do uszycia komina nie wymaga przygotowania wykroju. Ale jeśli chcemy ułatwić sobie sprawę i mieć pewność, że wycięty materiał będzie równy, wykrój zawsze warto zrobić. Na kartce papieru rysujemy prostokąt o wymiarach 10 cm wysokość i N cm szerokość (czyli obwód głowy dziecka + 2-3 cm). A następnie wykrój wycinamy.

Warto dodać, że wykrój wycinamy nożyczkami do papieru, nie używamy natomiast nożyczek, które służą do cięcia materiału. Jest to o tyle ważne, że papier bardzo tępi nożyczki, a do materiału potrzebujemy takich, które będą ostre.

Przygotowanie materiału do szycia:

Czas na przygotowanie materiałów do uszycia komina . Najpierw sprawdzamy w którą stronę rozciągają się nasze materiały i układamy je w taki sposób, aby rozciągały się na boki. Następnie przykładamy nasz wykrój – zacznijmy od dresówki – na lewej stronie (czyli najprościej mówiąc tam, gdzie nie ma wzorów czy wytłoczeń) i przypinamy go szpilkami do materiału  po lewej stronie, a następnie odrysowujemy dokładnie przy pomocy mydełka krawieckiego, kredy lub jasnego pisaka (takiego, który nie będzie przebijał na drugą stronę). To samo robimy z materiałem minky. Ważne, żeby materiał był rozłożony na płasko bez żadnych fałd czy zgrubień. Teraz czas na wycięcie materiału. Bardzo ważne: Nie tniemy po linii szycia, tylko zostawiamy po ok. 1- 1,5 cm zapasu z każdej strony. Po narysowanej linii będziemy szyć, tak aby zachować wymiary komina założone na początku.

Czas na szycie:

Materiały układamy jeden na drugim prawą stroną do wewnątrz. Będziemy szyć po lewej stronie czyli tam gdzie mamy narysowaną linię szycia. Materiały przykładamy dokładnie jeden do drugiego i spinamy dość gęsto szpilkami na całej naszej szerokości, aby nie przesuwały się podczas szycia. Ważne, żeby dokładnie wygładzić materiał minky podczas spinania, tak aby nie był nigdzie rozciągnięty i nie miał żadnych fałdek. Następnie zszywamy ściegiem prostym dłuższe krawędzie, tak aby po zszyciu powstał z materiałów tunel. Możemy jeszcze dla wzmocnienia przeszyć materiał wzdłuż ściegu prostego – zygzakiem lub ściegiem overlokowym.

Następnie wkładamy rękę w powstały tunel i przeciągamy jeden koniec materiału w taki sposób aby oba końce tunelu się spotkały i połączyły. Strona prawa ma być w środku a lewa na zewnątrz. Następnie spinamy szpilkami część do zszycia. Warto zwrócić uwagę, że prawidłowo złożony materiał powoduje, że zszywać będziemy jedną stronę polaru z drugą i jedną stroną dresówki z drugą. Przeszywamy całość ściegiem prostym dookoła zostawiając przerwę około 5-6 cm, która pozwoli nam przewrócić komin na prawą stronę. Warto jeszcze przeszyć materiał wzdłuż ściegu prostego zygzakiem lub ściegiem overlokowym dla wzmocnienia szycia. Oczywiście również w tym samym miejscu zostawiamy przerwę około 5-6 cm.

Następnie przeciągamy komin przez pozostawioną przerwę na prawą stronę i pozostawiony otwór zszywamy ręcznie ściegiem krytym.

I gotowe.

Jeśli nie chcesz szyć samemu, po prostu zamów ręcznie szyty komin dla dziecka na zimę.