Poduszka podróżna dla dziecka do fotelika samochodowego

Jak uszyć poduszkę podróżną do fotelika samochodowego dla dziecka?

Rodzice podróżujący z dziećmi samochodem wiedzą, że dzieci często po drodze zasypiają. Właściwie to sytuacja idealna, kiedy dziecko śpi podczas wycieczki autem, zwłaszcza wtedy, kiedy podróż jest długa. Nie nudzi się im wtedy. Podróż mija szybciej i spokojniej – zarówno dla dziecka jak i rodziców. Ważne jednak, żeby podczas podróży autem dziecku było wygodnie. Często dzieciom, które zasypiają podczas samochodowych wojaży opada głowa do przodu, albo na boki.  Jest to bardzo niewygodne i bardzo często dzieci budzą się potem z płaczem bo boli je szyja po drzemce w niewygodnej pozycji. Często dzieci też budzą się z tego powodu za wcześnie, niewyspane, bo było im niewygodnie właśnie z uwagi na opadająca bezwładnie głowę. Bardzo fajnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest poduszka podróżna dla dziecka do fotelika samochodowego w kształcie rogala. Taką poduszkę samochodową można założyć dziecku na szyję już na początku podróży, aby wygodnie oparło głowę, a kiedy już zaśnie, żeby główka nie opadała bezwładnie.

Poduszka podróżna dla dziecka do fotelika samochodowego w kształcie rogala to jeden z tych gadżetów, które na pewno się przyda w podróży z dzieckiem. Jeśli mamy maszynę do szycia to możemy uszyć ją samodzielnie. Daje to nieograniczone możliwości w wyborze materiałów i wzorów. Poza tym, aby mieć gwarancję, że dziecko będzie chciało używać takiej poduszki rogala warto pozwolić mu wybrać materiały. Wówczas z pewnością będzie z niecierpliwością czekać kiedy upragniony rogal będzie gotowy.

Potrzebne materiały

wykrój rogala

bawełna – 2 wzory – ewentualnie bawełna i polar minky

kulka silikonowa – można wyciągnąć z nieużywanej już poduszki, choć taka kulka może być mniej sprężysta

nożyczki

nici zbliżone kolorystycznie do materiałów

igła – do szycia ręcznego

mydełko krawieckie, kreda

ewentualnie – tasiemki do ozdoby

no i oczywiście maszyna do szycia

Jaki materiał wybrać?

Poduszkę rogal do samochodu można uszyć zarówno korzystając z dwóch rodzajów bawełny – najlepiej jednej we wzory a drugiej gładkiej. Oczywiście można też uszyć rogala tylko z jednego koloru bawełny. Możemy też wybrać połączenie bawełny i polaru minky. Trzeba tylko pamiętać, że polar minky nie jest łatwym materiałem do szycia. Jeśli to wasze pierwsze spotkanie z tym materiałem warto spróbować wcześniej przyszyć minky do bawełny testując jak będzie się zachowywał przy szyciu. Ustawić odpowiednio naprężenie nici. Sprawdzić, który materiał powinien być na wierzchu podczas szycia – minky czy bawełna. Sprawdzić jak polar minky układa się podczas szycia – czy się nie naciąga.

Rysujemy wykrój

Zaczynamy od wyrysowania wykroju rogala na naszym materiale – można narysować na  jednym. W przypadku zszywania materiału minky i bawełny trzeba najpierw sprawdzić jak lepiej się nam szyje – czy materiał minky powinien być na górze. Można wtedy kontrolować czy dobrze się układa i nie marszczy, czy na dole – z zastrzeżeniem dokładnego pospinania wcześniej materiałów szpilkami. Na tym materiale, który będzie na górze podczas szycia (czyli ten dla nas widoczny) odrysowujemy wzór. Oczywiście wzór odrysowujemy na „lewej” stronie materiału. Jeśli będzie to kolorowa bawełna to trzeba tak przyłożyć wykrój, żeby po wycięciu na naszym rogalu były uwzględnione całe obrazki, Jeśli to np. zwierzątka – to aby nie miały np. uciętych głów, jeśli inny obrazek, to żeby jak najpełniej był oddany na naszym wycinanym potem wykroju. Jeśli to minky to warto sprawdzić w jaki sposób w którą stronę się rozciąga i ułożyć wykrój w taki sposób aby rozchodził się na szerokość.

Wykrój warto przypiąć w kilku miejscach szpilkami, żeby nie przesuwał się podczas odrysowywania. Następnie wycinamy wykrój – pamiętając o pozostawieniu ok. 1,5 cm materiału dookoła wyrysowanego rogala. Po obrysie będziemy szyć.

Można też wyciąć materiał  uzyskując prostokąt w który wpisany jest rogal do szycia, pamiętając, że od każdej krawędzi rogala musi być do najmniej 1,5 cm odstępu. W takim przypadku drugi materiał wycinamy o takich wymiarach jak nasz pierwszy prostokąt.

Przygotowanie do szycia

Oba materiały przykładamy do siebie w taki sposób, żeby stykały się “prawą” stroną. Szyć będziemy po “lewej” stronie. I spinamy materiały szpilkami na całej powierzchni wyrysowanego rogala. Jeśli zdecydowaliśmy się na szycie rogala z bawełny i polaru minky bardzo ważne jest dokładne spięcie szpilkami obu materiałów, żeby podczas szycia się nie przesuwały.

Szyjemy

Rogala nie zszywamy całego, tylko zostawiamy około 5 cm przerwy. Będzie to potrzebne żeby przełożyć rogala na „prawą” stronę, a potem przez otwór wypełnić go kulką silikonową. Najlepiej aby 5 cm przerwy było zostawione w górnej części rogala na środku – w tym miejscu mamy linię prostą – łatwiej więc będzie potem zrobić wykończenie ściegiem krytym. Ułatwi to również równomierne wprowadzanie kulki silikonowej do rogala.

Rozpoczynamy szycie ściegiem prostym po obrysie rogala. Początek ściegu i koniec przeszywamy dwukrotnie (cofamy do tyłu), żeby zabezpieczyć szew przed pruciem. W miejscach gdzie są zaokrąglenia rogala szyjemy trochę wolniej, dzięki czemu łatwiej będzie nam manewrować materiałami. Pozwoli to szyć dokładnie po linii wyrysowanej linii.  Następnie przeszywamy materiał ściegiem overlokowym tuż obok ściegu prostego po zewnętrznej stronie. Pozwoli to wzmocnić szycie.

Tak przygotowanego rogala wycinamy teraz w odległości około 0,5 cm od ściegu overlokowego. Następnie wszystkie zaokrąglenia nacinamy nożyczkami dość gęsto, w odległości około 0,5 cm. Nacięcie powinno przejść przez ścieg overlokowy, ale nie może przeciąć ściegu prostego. Nacinanie materiału w miejscach zaokrągleń pozwoli na uniknięcie brzydko układającego się, ciągnącego materiału i fałdek po wypełnieniu rogala kulką silikonową.

Tak przygotowany materiał przewracamy na „prawą” stronę przez pozostawiony wcześniej otwór. Następnie rogala dokładnie wypychamy kulką silikonową . Zaczynamy od wypełnienia rogów. Po wypełnieniu całego rogala kulką silikonową, pozostawiony wcześniej otwór zaszywamy ręcznie ściegiem krytym .

I gotowe.

Jeśli nie masz czasu na szycie po prostu zamów poduszkę podróżną w kształcie rogala.