Poduszka w kształcie króliczka

Jak uszyć poduszkę w kształcie królika?

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Jako że Wielkanoc to czas kolorowych jajek, kurczaczków i króliczków fajnym pomysłem jest uszycie w tym okresie poduszki w kształcie królika. Taka poduszka przytulanka pozostanie z nami na dłużej nie tylko na Święta ale z pewnością na dobre zagości w dziecięcej sypialni. W szczególności, że jej uszycie nie jest wcale trudne i na pewno poradzą sobie również osoby, które niedawno zaczęły przygodę z maszyną do szycia.

Do uszycia poduszki w kształcie króliczka będą potrzebne:

 • materiały – fajnie jakby 1 materiał był gładki a drugi we wzorki,  kolorystyka według upodobania. Materiałem gładkim może być np. polar minky – ciepły delikatny, miękki – idealny dla dzieci. Ale nic nie stoi też na przeszkodzie żeby skorzystać tylko z jednego materiału np. bawełny. Nasz królik będzie wielkości ok. 40 x 35 cm plus materiał na uszy 30 x 6 cm. Aby obliczyć ilość potrzebnego materiału mnożymy podane wyżej wymiary razy 2 i dodajemy około 3 cm zapasu. Wymiary uszu trzeba pomnożyć razy 4 i dodać około 12 cm zapasu
 • wypełnienie – kulka silikonowa,
 • flizelina ok. 80 gram/metr 2 – czyli gruba – przyda się na uszy królika – wtedy będą się lepiej układać i prezentować,

oczywiście:

 • nici,
 • nożyczki,
 • szpilki,
 • igła do szycia (do ściegu ręcznego krytego),
 • papier do zrobienia wykroju -może być zwykły szary,
 • ołówek, linijka
 • mydełko lub kreda krawiecka,
 • maszyna do szycia,
 • żelazko,

Prosty wykrój na początek

Zaczynamy od przygotowania prostego wykroju. Rysujemy prostokąt o wymiarach 40 x 35 cm. Aby zaokrąglić rogi wystarczy wyrysować kształt cyrklem, albo przyłożyć do rogów miseczkę, odrysować i wyciąć całość. Osobno potrzebny jest szablon uszu. Wybieramy długość uszu – mogą być długie np. 30 cm. Rysujemy linię o długości 30 cm a następnie  prostopadłą linię u zakończenia długiej linii o łącznej długości 6 cm w taki sposób, żeby wyszła nam literka T – (czyli po 3 cm z każdej strony 30 cm linii). Następnie łączymy koniec długiej linii z krótką nadając mu kształt uszu. Aby uszy królika były symetryczne – składamy papier wzdłuż dłuższej linii i wycinamy szablon nacinając kartkę wzdłuż zaokrąglonego boku. Wystarczy nam szablon jednego ucha – zakładając, że chcemy żeby uszy były takiej samej długości i kształtu.

Przygotowanie materiału

Zaczynamy od odrysowania uszu na flizelinie. Potrzebna nam para uszu – więc odrysowujemy szablon uszu dwukrotnie i wycinamy po narysowanej linii bez pozostawiania miejsca na szycie. Następnie uszy odrysowujemy na materiale. Jeśli mamy dwa różne materiały – na przód i tył uszu – to odrysowujemy po parze uszu na każdym materiale (oczywiście na lewej stronie materiału). Jeśli poduszka ma być jednokolorowa, to odrysowujemy szablon uszu cztery razy. Materiał wycinamy zostawiając  1-1,5 cm na szycie.

Następnie kształt poduszki odrysowujemy na lewej stronie materiału i wycinamy zostawiając ok 1-1,5 cm. Po obrysie będziemy szyć.

Zaczynamy od uszu

Do materiału, który będzie naszym “tyłem uszu” przykładamy flizelinę. Jeśli mamy tylko jeden materiał nie ma to różnic, który szablon do naklejenia wybierzemy. Do przyklejenia flizeliny potrzebujemy żelazka i deski do prasowania. Klej na flizelinie uaktywnia się pod wpływem wysokiej temperatury. Wystarczy przyłożyć wycięte uszy z flizeliny (stroną z klejem do wewnątrz) dokładnie w miejsce narysowanego szablonu na materiale (klej jest na bardziej błyszczącej stronie flizeliny) i przeprasować żelazkiem.  W taki sam sposób przygotowujemy od razu drugie ucho. Następnie układamy parę uszu: część materiału z flizeliną i samego materiału w taki sposób, żeby prawe części materiałów były wewnątrz złożonego ucha. Na zewnętrznej stronie: część z flizeliną i lewa strona materiału. Złożone uszy spinamy szpilkami a następnie przeszywamy ściegiem prostym po linii narysowanego szablonu pozostawiając otwór na dole (narysowane wcześniej 6 cm). Będzie to potrzebne do przełożenia uszu na prawą stronę. Po przeszyciu obu uszu i przełożeniu na prawą stronę, żeby uszy ładnie się układały, przeszywamy jeszcze ściegiem prostym brzegi uszu (przeszycie w odległości ok. 0.5 cm od brzegu).

Jeśli uszy królika są gotowe, można zabrać się już za całość poduszki

Składamy materiały naszej poduszki stroną prawą do środka. Wybieramy miejsce, w którym chcemy aby były nasze uszy i układamy je równo wewnątrz materiałów, a całość spinamy szpilkami. Szyjemy ściegiem prostym po linii narysowanego szablonu uważając, żeby podczas szycia nie przesunęły się uszy – najlepiej szyć wolniej w tym miejscu. Pozostawiamy około 6-7 cm nie przeszytego materiału dla przełożenia poduszki na prawą stronę oraz napełnienia jej kulką silikonową. Dla wzmocnienia szycia można przeszyć materiał dodatkowo zygzakiem. Zaokrąglone wcześniej rogi poduszki warto naciąć prostopadle do ściegu uważając, żeby nie przeciąć ściegu prostego. Takie nacięcia powodują, że materiał nie marszczy się po wypełnieniu.

Uszyty materiał przekładamy na prawą stronę i wypełniamy kulką silikonową w ilości, która będzie odpowiednia dla twardości poduszki. Pozostawiony otwór zszywamy ręcznie ściegiem krytym. I poduszka w kształcie króliczka już gotowa.