Jak zacząć szyć na maszynie

Jak zacząć szyć na maszynie?

Jeśli ktoś ma czas i sporo pieniędzy na początek to warto przemyśleć sprawę zapisania się na kurs szycia. Wystarczy poszukać w Internecie, na pewno znajdziemy sporo ofert, bo szycie dla dzieci, dla siebie albo dla domu jest coraz bardziej popularne. Na takich kursach  jest możliwość skorzystania z maszyn do szycia, materiały są również oferowane przez firmę szkoleniową. Oferowane kursy są jednak dość drogie. Jak zacząć szyć na maszynie, jeśli chcesz po prostu spróbować czy jest to dla Ciebie, a nie masz ochoty wydawać na to od razu dużo pieniędzy to czytaj dalej.

Maszyna do szycia i materiały – jak zminimalizować koszty na początek?

Do szycia na maszynie potrzebna jest oczywiście maszyna do szycia. Na rynku jest obecnie bardzo szeroki wybór ofert maszyn do szycia, ale jeśli chcesz sprawdzić czy szycie Ci interesuje cię zarówno teoretycznie jak i praktycznie warto po prostu zacząć od … rodziny. Może babcia, ciocia albo mama mają maszynę do szycia. Ważne żeby działała i żebyś mogła ją chociaż przez chwilę testować.

Do testów też przydadzą się oczywiście materiały. Na początek, żeby nie wydawać pieniędzy na nowe materiały warto zacząć ćwiczenia na tych, które mamy w domu (albo podpytać koleżanki czy mamy). Na pewno znajdą się niepotrzebne koszulki, prześcieradło czy inne skrawki materiału dzięki którym można będzie poznać jak się ustawia naprężenie nici w maszynie, czy zacząć testować ściegi.

Co jeszcze warto mieć, żeby zacząć szyć?

Przydatne narzędzia do szycia

Nożyczki – najlepiej profesjonalne krawieckie do szycia. Takie nożyczki powinno się używać wyłącznie do cięcia materiałów. Do wycinania szablonów lepiej użyć zwykłych domowych. Dzięki temu nasze nożyczki krawieckie nie tępią się tak szybko i będą dłużej nam służyły. Na początek ważne, żeby nożyczki były po prostu ostre.

Prujka – to takie małe narzędzie, które, jak sama nazwa wskazuje, służy do prucia. Z prujka trzeba po prostu się zaprzyjaźnić. Używamy wtedy, kiedy coś zszyjemy źle, ścieg jest nierówny i jest to widoczne dla użytkownika. A trzeba mieć na uwadze, że z każdym centymetrem przeszytego materiału wymagania co do efektów szycia rosną.

Nici – do maszyny. Kolorystycznie najważniejsze są białe i czarne – najbardziej uniwersalne. Na początek takie wystarczą. Później można dokupić kolorowe dostosowane kolorystycznie dla materiałów. Lepiej kupować pojedynczo potrzebne kolory nici w pasmanterii lub innym sklepie oferującym profesjonalne dodatki do szycia. Zestawy oferowane przypadkiem w dyskontach są dużo niższej jakości. Przekłada się to potem na komfort szycia (choćby ze względu na fakt, że dobrej jakości nici nie rwą się podczas szycia).

Szpilki – te na pewno znajdziemy w domowym przyborniku. Używamy ich do spinania materiałów, żeby nie przesuwały się podczas szycia. Można się też nimi posługiwać m. in. w przypadku odrysowywania szablonu na materiale. Szablon przypięty szpilkami nie przesuwa się, co daje możliwość dokładnego obrysowania.

Igły do szycia ręcznego – bardzo często przydają gdy do ręcznego ściegu krytego, kiedy chcemy zakończyć szycie w taki sposób, aby nie było to widoczne dla użytkownika.

Centymetr, linijka, ekierka – wszystko to przyda się kiedy chcemy coś zmierzyć czy narysować wykrój.

Wymienione powyżej przybory wystarczą, żeby zrobić pierwsze przymiarki do szycia na maszynie nie ponosząc przy tym zbyt dużych kosztów.